Beksiński w Opinogórze – romantyzm nieoczywisty

  • Dodano przez

Wystawa „Beksiński w Opinogórze – romantyzm nieoczywisty” stanowi propozycję nieco innego spojrzenia na osobę wybitnego współczesnego artysty i jego niezwykłą twórczość. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma miejsce prezentacji dzieł – Muzeum Romantyzmu, które wraz ze swym niepowtarzalnym klimatem stwarza znakomity pretekst do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o romantyczny pierwiastek i takowe korzenie sztuki Zdzisława Beksińskiego. Tylko na pozór takie podejście wydaje się prowokacyjne. Aura tajemniczości, metafizyczna atmosfera, a nawet elementy frenetyzmu – wszystko to, co w sposób immanentny przynależy do romantyzmu, odnajdziemy w znakomitych pracach, jakie ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku sprowadzono do Opinogóry.

Obok pięćdziesięciu pięciu obrazów olejnych, zarówno z okresu fantastycznego, jak i ostatnich dekad życia Mistrza, wystawa obejmuje również fotografie artystyczne – subtelne portrety ukochanej małżonki malarza, Zofii. Także one ukazują inne, subtelne i romantyczne oblicze genialnego artysty.

Na koniec wreszcie, w poszukiwaniu odpowiedzi o najwcześniejsze inspiracje i korzenie twórczości Beksińskiego, niezwykle pomocne okażą się zaprezentowane na wystawie prace rysunkowe z dzieciństwa i wczesnej młodości sanockiego twórcy. I w nich odnajdziemy echa fascynacji wielkimi twórcami romantyzmu. Słowem, w myśl tytułu wystawy – oddajmy się pokucie odnalezienia romantyzmu nieoczywistego.

Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej. Wystawa czynna: 17 września – 31 października 2021 r. Bilet wstępu na wystawę: 25 zł, ulgowy: 15 zł

Wydarzenie współorganizowane wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Ciechanowie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.