Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

W niedzielę, 29 maja, w Kawiarni Artystycznej PCKiSz odbyły sie uroczystości z okazji obchodów Dnia Działacza Kultury i Drukarza. W czasie obchodów na wniosek dyrektora PCKiSz, dr Teresy Kaczorowskiej Odznaką Honorową „ZasłuĹźony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez MKiDzN, 29 maja 2016 r. , uhonorowano twórców kultury:

Tadeusz Królpasjonat Kina, pracuje w naszym Kinie „Łydynia” jako kasjer-kinoperator od 19 lat (od 1997 r). Odznacza się sumiennością i duĹźym zaangaĹźowaniem, daleko wykraczającym poza jego obowiązki. Zajmuje się upowszechnianiem kultury filmowej, jest animatorem odradzającego się Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy Kinie „Łydynia”, aktywnie pomaga w doborze repertuaru i retransmisji Kina oraz pokazami arcydzieł teatralnych z National Theater z Londynu, Teatru Bolszoj z Moskwy, Metropolitan Opera z Nowego Jorku. Dzięki jego pracy i pasji systematycznie rośnie liczba widzów w Kinie „Łydynia”.

Krzysztof Tadeusz Sowiński – artysta malarz, kulturoznawca, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Łodzi. Od ponad 40 lat uprawia malarstwo olejne, akwarele i rysunek pastelami. Fascynują go dzieła starych mistrzów, szczególnie malarstwo holenderskie XVII wieku oraz epoka impresjonizmu. Krzysztof Sowiński jest równieĹź społecznikiem. Od 2001 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Pracy Twórczej w Ciechanowie. Organizuje co roku plenery malarskie, organizuje warsztaty i wystawy. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Członek ZPAP Polska Sztuka UĹźytkowa Oddział w Warszawie.

Dariusz Węcławski – poeta, ale pracujący – był zatrudniony w UM w Ciechanowie, a od 2004 r. jest dyrektorem Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM w Dąbku. Wydał cztery książki poetyckie: „Moje tam” (Warszawa 1999); „…zasuszone róĹźe oĹźywają na końcu świata…” (Ciechanów 2003); „Droga” (Ciechanów 2008) i „Wiersze straszne i przeraĹźające” (Ciechanów 2014) – wiele z jego wierszy zostało przetłumaczonych na języki obce, były publikowane za granicą. Na co dzień jego utwory publikowane są w regionalnych i lokalnych czasopismach, w tym w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, gdyĹź naleĹźy do Związku Literatów na Mazowszu.
Węcławski jest teĹź wydawcą i współautorem czterech tomików poezji osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich przyjaciół, współautorem i wydawcą tomu „Płomyki Pamięci” (2011), z wierszami kilku autorów, poświęconych papieĹźowi Janowi Pawłowi II.
Jest teĹź krytykiem literackim, autorem wielu cenionych recenzji, inicjatorem i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych jak: „Dąbkowskie Wieczory Poezji”, „Światowe Dni Poezji UNESCO”, „Wiosna Literatury w GołotczyĹşnie”, „Ciechanowska Jesień Poezji”; „Pomagajmy Razem”. Ponadto Węcławski to społecznik - jest prezesem „Towarzystwa Twórców Trzeciego Tysiąclecia” (od 2004), od dwóch lat pełni teĹź funkcję wiceprezesa Związku Literatów na Mazowszu.

MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymała Leonarda Ząbkowska rozpoczęła pracę zawodową 1września 1977 r. Jej staż zawodowy wynosi 38 lat, z czego aż 30 lat (od 1 lipca1986 r.) spędziła w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, na stanowisku specjalisty ds. administracji.
Poza sumiennym wykonywaniem swoich obowiązków słuĹźbowych, nasza Lonia angaĹźuje się od wielu lat w działalność kulturalną. Od 25 lat, czyli od momentu utworzenia „Funduszu Sztuka Młodych”, pomaga w akcji zbierania funduszy podczas Koncertów Noworocznych „Gala”. Ponadto współpracuje z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, pomagając w organizacji spotkań pisarzy, przygotowywaniu festiwali, jak Ciechanowska jesień Poezji, Międzynarodowe Dni im. Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, czy Wiosna Literatury w GołotczyĹşnie. AngaĹźuje się takĹźe w kolportaĹź książek, prowadzi kroniki, jest ulubioną przez literatów „księgarką”. Pomaga równieĹź pozyskiwać fundusze od sponsorów na rzecz rozwoju kultury w regionie. Na pewno wszystkie jej działania przyczyniają się do szerzenia polskiej kultury.

Odznaczenia wręczali przybyli na uroczystość:  Robert Kołakowski - poseł na Sejm RP, Andrzej Pawłowski - wicestarosta ciechanowski oraz dyrektor PCKiSz dr Teresa Kaczorowska. Ceremonie wręczania prowadziła Renata Chodowska z Ciechanowskiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Na uroczystość poza wyĹźej wymienionymi przybyli takĹźe: była dyrektor Domu Kultury w Ciechanowie BoĹźenna Śliwczak Galanciak, radny powiatu ciechanowskiego, poeta Stanisław Kęsik, a takĹźe Barbara Tokarska Wójciak - rzecznik Starosty Powiatowego w Ciechanowie.

Po części oficjalnej na scenie Kawiarni Artystycznej zaprezentowali się młodzi artyści ze Studium Piosenki "dEs" Grzegorza Chodkiewicza: Szymon Pogorzelski, Iwona AbramczykTeatr "Rozmyty Kontrast" kierowany przez Andrzeja Liszewskiego zaprezentował 3 jednoaktówki Tadeusza RóĹźewicza: "Dzidzibobo czyli miłość czeka za drzwiami", "Sobowtór" oraz "Spagetti i miecz".

 

 
  wstecz