Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A


2018-12-10 19:0010zł/20 zł

PCKiSz informuje, że dzisiejszy spektakl w wykonaniu Andrzeja Seweryna został przeniesiony do Kawiarni Artystycznej!

Seans "Dziedziczki", w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zostanie wyemitowany w Kinie "Łydynia".

 

Przepraszamy za zmiany i serdecznie zapraszamy do PCKiSz.

 

 

"Dziennik Czeczeński"  -  czyta Andrzej Seweryn

Do wysłuchania Dzienników zapraszamy szczególnie młodzież

reżyseria: Iwan Wyrypajew
wykonuje: Andrzej Seweryn
oprawa muzyczna: Adela Schimscheiner
tekst: Polina Żerebcowa
tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
reżyseria, reżyseria światła, opracowanie muzyczne: Iwan Wyrypajew

czas trwania: 1 godz. 20 min.

„Dziennik Czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa to poruszający zapis wchodzenia w dorosłość z okrutną wojną w tle. Autorka opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994-2004. Najpierw jako dziewięcioletnia dziewczynka, potem jako nastolatka dokumentuje swój proces dojrzewania, prezentuje własną wizję świata i uwiecznia doświadczenia, które ją kształtują. Rejestruje całe swoje życie, które toczy się podczas przerażających wojen czeczeńskich. I choć dziennik Poliny to luźne notatki osobiste, jest on niezmiernie sugestywny i liryczny. Nie pozostawia nikogo obojętnym. Dziennik czytany przez wybitnego aktora, Andrzeja Seweryna, oddaje głos Polinie, by mogła opowiedzieć nam o tym, co przeżyła podczas wojen. Tak oto tworzy się opowieść o tym, jak w najbardziej nieludzkich okolicznościach pozostać człowiekiem. Tu nie ma dobrych i złych, nie ma ocen. Jest relacja świadka. A świadek mówi nam: wojna to piekło. I nikt nie ma w niej racji, bo najbardziej cierpią przez wojnę ci, którzy jej nie rozpoczynali - niewinni cywile. W relacjach Żerebcowej wybrzmiewają przemilczane i faktyczne zeznania wszystkich ofiar. To głos uczciwy i odważny. Porażający. Wychodząc od zapisków o konkretnej wojnie, spektakl przemienia się w przypowieść o wszystkich wojnach, podczas których ludzie zabijają się nawzajem, a dzieci dorastają, patrząc na świat pełen bólu i okrucieństwa. Nie ma cudzych wojen i cudzych dzieci, wszystko jest wspólne, nasze. Krzywda dziecka pozostanie krzywdą, niezależnie od miejsca i czasu, w których została wyrządzona. Zobaczmy wojnę widzianą oczami Poliny, od wewnątrz, z bliska. Spektakl miał premierę 1 sierpnia 2017 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wojciech Majcherek

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kawiarnia Artystyczna, wstęp - 20zł, dla uczniów szkół średnich - 10 zł, za okazaniem legitymacji w kasie kina "Łydynia"  wstecz