Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

      Galeria im. Bolesława Biegasa, działa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Została uroczyście otwarta 7 stycznia 2012 r. , w trakcie antraktu podczas XXII Koncertu Noworocznego GALA 2012. Jest kontynuatorką byłego BWA i Galerii „C”, a zarazem pierwszą Galerią im. B. Biegasa w świecie. Wcześniej istniało Muzeum Biegasa w ParyĹźu, jego prace moĹźna było teĹź oglądać w muzeach i zbiorach prywatnych na całym świecie.

      NajwaĹźniejsze ekspozycje w Polsce poświęcone Bolesławowi Biegasowi są obecnie w Muzeum  Mazowieckim  w Płocku /ponad 60 prac, w tym niemal wszystkie, poza kilkoma, są wypoĹźyczone z Polskiego Instytutu Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w ParyĹźu/, od wiosny 2015 r. malarstwo i rzeĹşbę tego artysty moĹźna takĹźe oglądać w siedzibie Fundacji im. B. Biegasa przy ul. Marszałkowskiej 51 w Warszawie (ponad 200 dzieł z kolekcji prywatnych, głównie Roberta Szustkowskiego). 

      ***Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (ur. 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa, zm. 30 września 1954 r. w ParyĹźu) - rzeĹşbiarz, malarz i dramatopisarz. Urodził się w ubogiej rodzinie chłopskiej. Punktem zwrotnym w Ĺźyciu biednego pastuszka było zainteresowanie jego rzeĹşbami trzech zacnych obywateli Ziemi Ciechanowskiej: ks. Aleksandra Rzewnickiego, hr. Adama Krasińskiego, lekarza Franciszka Rajkowskiego i Aleksandra Świętochowskiego. Ten ostatni - „Poseł Prawdy”, twórca polskiego pozytywizmu - zmienił młodemu 18-letniemu analfabecie nazwisko na Biegas i na łamach "Prawdy" rozpoczął akcję zmierzającą do zgromadzenia środków na  jego kształcenie. Zaowocowało to dwoma stypendiami: w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na początek kariery artystycznej w ParyĹźu, gdzie pozostał do końca Ĺźycia.

 
   Bolesław Biegas uwaĹźany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno¬-secesyjnego,  nie tylko w rzeĹşbie polskiej. Zdołał zachować indywidualną formę swej twórczości, która do dziś zadziwia  wyjątkowym  zróĹźnicowaniem i bogactwem tematyki. Sławę przyniosły Biegasowi popiersia portretowe, z powodzeniem teĹź  podejmował wątki muzyczne ("Chopin", "Berlioz", "Wagner"), jak i literackie ("Mickiewicz",  "Krasiński", "Słowacki"). Tworzył dzieła  o walorach prekursorskich, np. "Księga Ĺźycia" wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego  Dunikowskiego, zaś prace "Ziemia", "Miłość śmierci", "Pałace zaczarowane", realizowały wizje, które dopiero 20 lat póĹşniej narodziły się w  wyobraĹşni surrealistów.  Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeĹşbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów  "Wampiry wojny"  wykonany w latach 1914-18. Dał się teĹź poznać jako dramaturg ("Owczarek", "Lechit", "Michał Anioł", "Saturn" i inne).  Renesans jego twórczości  trwa od lat 70.  XX wieku. Francuscy i polscy historycy sztuki organizują liczne wystawy symbolistów, na których prezentowane  są dzieła malarskie i rzeĹşbiarskie Biegasa.  Artysta spoczywa na cmentarzu paryskim w Montmorency.  


      Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie prowadzi od 2012 r. działania mające przywrócić do obiegu postać i twórczość tego znakomitego i wszechstronnego twórcy – nie tylko na ziemi rodzinnej, ale w kraju. Poza pierwszą na Ziemi Ciechanowskiej wystawą jego prac w 2012 roku (wspólnie z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Polskim Instytutem Historyczno¬-Literackim w ParyĹźu) i nadaniem imienia Bolesława Biegasa dawnej Galerii "C" - PCKiSz zorganizowało dwa lata póĹşniej, z kolekcji prywatnych,  wystawę rzeĹşby i malarstwa Bolesława Biegasa i Xawerego Dunikowskiego "Wędrówka ducha myśli" (artyści byli kolegami na studiach w Krakowie). W tym samym 2014 r. odsłonięto teĹź przy wejściu do Galerii B. Biegasa tablicę upamiętniającą 60. rocznicę śmierci artysty. Na uroczystość przybyli wówczas przedstawiciele placówek artystycznych z ParyĹźa i Płocka, z którym PCKiSz rozpoczęła współpracę.    Obydwie wystawy wzbogacały pięknie wydane katalogi, opatrzone biografią artysty i zdjęciami wszystkich eksponowanych w Ciechanowie dzieł. Autorem tekstów, a takĹźe koordynatorem wszystkich przedsięwzięć (takĹźe prelekcji i artykułów w pismach regionalnych i ogólnopolskich) przypominających Bolesława Biegasa, jest dr Teresa Kaczorowska, dyrektor PCKiSz.
   

      Ostatnio PCKiSz zabiega aby zacząć organizować Ogólnopolskie Plenery RzeĹşbiarskie im. Bolesława Biegasa, inspirowane jego twórczością. Mają się one odbywać na terenie Ciechanowa i jego pobliskiej rodzinnej wsi – w Koziczynie. Co roku owocowałyby wystawami poplenerowymi, które wyłoniłyby najlepsze, wybrane przez mieszkańców Ciechanowa, prace. Co roku autor jednego wybranego dzieła ma otrzymać stypendium na realizację plenerowej rzeĹşby. W ten sposób powstałby Park RzeĹşby im. Bolesława Biegasa (w obecnym Parku im. Jarosława Dąbrowskiego), inspirowany przykładami norweskich  parków załoĹźonych w Oslo  (park Vigelarda), czy projektem  Peery Ginta Griega. Planuje się, aby Park RzeĹşby im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie został otwarty w 140. rocznicę urodzin artysty, czyli w 2017 r.
 

      W Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz w Ciechanowie prezentowana jest sztuka współczesna. Instytucja współpracuje z licznymi artystami, galeriami, stowarzyszeniami, muzeami oraz innymi placówkami kultury. Wystawy w Galerii im. Bolesława Biegasa są zmieniane średnio raz w miesiącu. Od czasu nadania jej imienia Bolesława Biegasa, czyli od 2012 r., zaprezentowano w niej wiele ciekawych ekspozycji: malarstwa (m.in. Wojciecha Cieśniewskiego, Marka Szczęsnego, Edyty DzierĹź, Adama Sokołowskiego, Floriana Kohuta, Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, Dariusza Gumowskiego, Mariusza Kałdowskiego), rzeĹşby (np. Mieczysława Weltera, Artura Szydlika, artystów z sekcji rzeĹşby ZPAP w Warszawie,  Jerzego Bokrzyckiego), fotografii (Edwarda Grzegorza Funke), plakatu (np. Krzysztofa Duckiego), rysunku satyrycznego (Wiesława Osewskiego), czy konstruktywistyczne reliefy (Jerzego Budziszewskiego). Prezentowane są teĹź dzieła artystów polonijnych oraz z regionu. Kierownictwo nad Galerią piastuje dr Teresa Kaczorowska.

      Zapraszamy do współpracy!OD 2012 r. W GALERII B. BIEGASA ORGANIZOWANE SA RÓWNIEĹť CYKLICZNE (RAZ W KWARTALE)  SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ. PROWADZI JE DR TERESA KACZOROWSKA.

GALERIA czynna: wtorek - sobota, godz. 10.00 - 18.00 / wstęp wolny /Powierzchnia wystawiennicza galerii: dł.12.2m, szer.7m, wys.2,7m. 

Zdjęcia z otwarcia Galerii im. Bolesława Biegasa są autorstwa Kazimierza Kosmali: 


 Z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Biegasa (1877-1954) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na ostatnim posiedzeniu, uczcił Uchwałą jego pamięć  i wyraził uznanie dla jego artystycznego dorobku. Uchwała jest pod linkiem: UCHWAŁA

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie sporo czyni, aby upamiętnić Bolesława Biegasa. W 2012 r. powstała pierwsza na świecie Galeria im. Bolesława  Biegasa, gdzie zorganizowano juĹź dwie wystawy dzieł tego artysty (2012, 2014). Razem z TMZC odsłonięto pamiątkową tablicę (2014), a na elewacji budynku tej instytucji, odsłonięto w 2016 r. okazały mural inspirowany obrazem Bolesława Biegasa "Wątpliwe pytania".

 

OBECNA WYSTAWA:  Wystawa rzeĹşby członków Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków "PRO FUTURA"


zobacz galerię