Galeria sztuki

Galeria im. Bolesława Biegasa

Galeria została uroczyście otwarta 7 stycznia 2012 r. Jest kontynuatorką byłego BWA i Galerii „C”. Najważniejsze ekspozycje w Polsce poświęcone Bolesławowi Biegasowi są obecnie w Muzeum  Mazowieckim  w Płocku. Malarstwo i rzeźbę tego artysty można także oglądać w siedzibie Fundacji im. B. Biegasa przy ul. Marszałkowskiej 51 w Warszawie (ponad 200 dzieł z kolekcji prywatnych, głównie Roberta Szustkowskiego). 

Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (ur. 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa, zm. 30 września 1954 r. w Paryżu) – rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz. Urodził się w ubogiej rodzinie chłopskiej. Punktem zwrotnym w życiu biednego pastuszka było zainteresowanie jego rzeźbami trzech zacnych obywateli Ziemi Ciechanowskiej: ks. Aleksandra Rzewnickiego, hr. Adama Krasińskiego, lekarza Franciszka Rajkowskiego i Aleksandra Świętochowskiego. Ten ostatni – „Poseł Prawdy”, twórca polskiego pozytywizmu – zmienił młodemu 18-letniemu analfabecie nazwisko na Biegas i na łamach “Prawdy” rozpoczął akcję zmierzającą do zgromadzenia środków na  jego kształcenie. Zaowocowało to dwoma stypendiami: w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na początek kariery artystycznej w Paryżu, gdzie pozostał do końca życia.

Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego. Sławę przyniosły Biegasowi popiersia portretowe (“Chopin”, “Berlioz”, “Wagner”, “Mickiewicz”,  “Krasiński”, “Słowacki”. Tworzył dzieła  o walorach prekursorskich, np. “Księga życia” wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego  Dunikowskiego, zaś prace “Ziemia”, “Miłość śmierci”, “Pałace zaczarowane”, realizowały wizje, które dopiero 20 lat później narodziły się w  wyobraźni surrealistów.  Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów  “Wampiry wojny” Dał się też poznać jako dramaturg (“Owczarek”, “Lechit”, “Michał Anioł”, “Saturn” i inne). Artysta spoczywa na cmentarzu paryskim w Montmorency.  

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie prowadzi od 2012 r. działania mające przywrócić do obiegu postać i twórczość tego znakomitego i wszechstronnego twórcy – nie tylko na ziemi rodzinnej, ale w kraju
   


W Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz w Ciechanowie prezentowana jest sztuka współczesna. Instytucja współpracuje z licznymi artystami, galeriami, stowarzyszeniami, muzeami oraz innymi placówkami kultury. Do tej pory zaprezentowano w niej wiele ciekawych ekspozycji: malarstwa (m.in. Wojciecha Cieśniewskiego, Marka Szczęsnego, Edyty Dzierż, Adama Sokołowskiego, Floriana Kohuta, Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, Dariusza Gumowskiego, Mariusza Kałdowskiego), rzeźby (np. Mieczysława Weltera, Artura Szydlika, artystów z sekcji rzeźby ZPAP w Warszawie,  Jerzego Bokrzyckiego), fotografii (Edwarda Grzegorza Funke), plakatu (np. Krzysztofa Duckiego), rysunku satyrycznego (Wiesława Osewskiego), czy konstruktywistyczne reliefy (Jerzego Budziszewskiego). Prezentowane są też dzieła artystów polonijnych oraz z regionu.

GALERIA czynna: wtorek – sobota, godz. 10.00 – 18.00 / wstęp wolny

OBECNA WYSTAWA: Ojcowie Niepodległości z Instytutu Pamięci Narodowej

Powierzchnia wystawiennicza galerii: dł.12.2m, szer.7m, wys.2,7m. 

 Z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Biegasa (1877-1954) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na ostatnim posiedzeniu, uczcił Uchwałą jego pamięć  i wyraził uznanie dla jego artystycznego dorobku. Uchwała jest pod linkiem: UCHWAŁA

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie sporo czyni, aby upamiętnić Bolesława Biegasa. W 2012 r. powstała pierwsza na świecie Galeria im. Bolesława  Biegasa, gdzie zorganizowano już dwie wystawy dzieł tego artysty (2012, 2014). Razem z TMZC odsłonięto pamiątkową tablicę (2014), a na elewacji budynku tej instytucji, odsłonięto w 2016 r. okazały mural inspirowany obrazem Bolesława Biegasa “Wątpliwe pytania”.


Galeria “Na Pięterku” im. Zygmunta Szczepankowskiego

Zygmunt Szczepankowski urodził się w 1951 r.. Przez całe życie związany był z Ciechanowem, gdzie mieszkał, pracował i tworzył. Ukończył Warszawską Akademię Sztuk Pięknych. W rzeźbie i malarstwie udało mu się stworzyć własny, ekspresyjny styl. Galeria mieści się na pierwszym piętrze Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej. Tu odbywają się czasowe wystawy artystów amatorów.

OBECNA WYSTAWA: “Jesień w Bieszczadach” – wystawa fotografii Kazika Kosmali