Galeria im. Bolesława Biegasa
Galeria została uroczyście otwarta 7 stycznia 2012 r. Jest kontynuatorką byłego BWA i Galerii „C”. Najważniejsze ekspozycje w Polsce poświęcone Bolesławowi Biegasowi są obecnie w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Malarstwo i rzeźbę tego artysty można także oglądać w siedzibie Fundacji im. B. Biegasa przy ul. Marszałkowskiej 51 w Warszawie (ponad 200 dzieł z kolekcji prywatnych, głównie Roberta Szustkowskiego). W Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz w Ciechanowie prezentowana jest sztuka współczesna.

Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (ur. 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa, zm. 30 września 1954 r. w Paryżu) – rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz. Urodził się w ubogiej rodzinie chłopskiej. Punktem zwrotnym w życiu biednego pastuszka było zainteresowanie jego rzeźbami trzech zacnych obywateli Ziemi Ciechanowskiej: ks. Aleksandra Rzewnickiego, hr. Adama Krasińskiego, lekarza Franciszka Rajkowskiego i Aleksandra Świętochowskiego. Ten ostatni – „Poseł Prawdy”, twórca polskiego pozytywizmu – zmienił młodemu 18-letniemu analfabecie nazwisko na Biegas i na łamach „Prawdy” rozpoczął akcję zmierzającą do zgromadzenia środków na jego kształcenie. Zaowocowało to dwoma stypendiami: w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na początek kariery artystycznej w Paryżu, gdzie pozostał do końca życia.
Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego. Sławę przyniosły Biegasowi popiersia portretowe („Chopin”, „Berlioz”, „Wagner”, „Mickiewicz”, „Krasiński”, „Słowacki”. Tworzył dzieła o walorach prekursorskich, np. „Księga życia” wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego Dunikowskiego, zaś prace „Ziemia”, „Miłość śmierci”, „Pałace zaczarowane”, realizowały wizje, które dopiero 20 lat później narodziły się w wyobraźni surrealistów. Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów „Wampiry wojny” Dał się też poznać jako dramaturg („Owczarek”, „Lechit”, „Michał Anioł”, „Saturn” i inne). Artysta spoczywa na cmentarzu paryskim w Montmorency. Z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Biegasa (1877-1954) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na ostatnim posiedzeniu, uczcił Uchwałą jego pamięć i wyraził uznanie dla jego artystycznego dorobku. Uchwała jest pod linkiem: UCHWAŁA
Razem z TMZC odsłonięto pamiątkową tablicę (2014), a na elewacji budynku tej instytucji, odsłonięto w 2016 r. okazały mural inspirowany obrazem Bolesława Biegasa „Wątpliwe pytania”.
GALERIA czynna: wtorek – niedziela, godz. 12.00 – 20.00 / wstęp wolny
Powierzchnia wystawiennicza galerii: dł.12.2m, szer.7m, wys.2,7m.

























OBECNA WYSTAWA: Wystawa malarstwa „Precyzja i kontur. Dynamika i kolor” Filipa Komorowskiego i Krzysztofa Stelmacha




Galeria “Na Pięterku” im. Zygmunta Szczepankowskiego

Zygmunt Szczepankowski urodził się w 1951 r.. Przez całe życie związany był z Ciechanowem, gdzie mieszkał, pracował i tworzył. Ukończył Warszawską Akademię Sztuk Pięknych. W rzeźbie i malarstwie udało mu się stworzyć własny, ekspresyjny styl. Galeria mieści się na pierwszym piętrze Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej. Tu odbywają się czasowe wystawy artystów amatorów.
















OBECNA WYSTAWA: Wystawa prac Zofii Woźniak z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie









Galeria Kawiarnia Artystyczna
OBECNA WYSTAWA:





