Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A


2019.10.28 - 18:30  |   Produkcja: Wlk. Brytania, 2018
Gatunek: dokument, Czas:99 min.
Cena biletu: zł

Laureat Oscarów Peter Jackson w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dĹşwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z Ĺźołnierzami niezwykły obraz, oĹźywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. To jeden z najdroĹźszych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat.

Film prezentuje niezwykłe spojrzenie na Ĺźołnierzy i wydarzenia I wojny światowej przedstawione na ekranie w sposób, jakiego dotąd nikt nie widział. Patrzymy jak Ĺźołnierze jedli, spali i przyjaĹşnili się, a takĹźe jak wyglądało ich Ĺźycie z dala od okopów. Obrazy sprzed wieku wyglądają tak, jakby zostały zrobione wczoraj, a przerobienie zdjęć z czarno-białego formatu na kolorowy ukazuje niewidzialne dotąd szczegóły. Dzięki temu film oferuje mocne, porywające i niezwykle przejmujące przeĹźycie wojny. Stara się przywrócić głos wojennym weteranom i przypomnieć obraz pokolenia zmienionego raz na zawsze przez globalną wojnę. Film powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Jackson zadedykował go swojemu dziadkowi, który walczył na wojnie.  wstecz