Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

IX Ciechanowskie Zaduszki Poetyckie w PCKiSz

 

Ten rok zabrał aĹź pięcioro poetów

 

   W ostatnim roku największe straty z ciechanowskiej sfery kultury poniosło środowisko literackie – na drugą stronę światła odeszło aĹź pięcioro poetów: troje ze Związku Literatów na Mazowszu i dwoje niezrzeszonych. Podczas Zaduszek uczczono ich pamięć fotografiami, wspomnieniami, muzyką i poezją.

    Po raz pierwszy Ciechanowskie Zaduszki Poetyckie odbyły się nie w Kawiarni Artystycznej PCKiSz, a w Galerii im. B. Biegasa Trudno w niej było w piątek, 4 listopada 2016 r., pomieścić gości, gdyĹź ludzie pióra i przyjaciele zmarłych przybyli z Ciechanowa, Mławy, Przasnysza, Strzegowa i okolic. Rekompensatą była świeĹźa wystawa malarstwa Marii F. Mazanowskiej - duĹźe płótna artystki doskonale  komponowały się z nastrojem miesiąca Zmarłych. Po modlitwie ks. Jarka Szumańskiego (artysty z LZA Ciechanów) wspominano najpierw członków Związku Literatów na Mazowszu (ZLM), który ma siedzibę w PCKiSz, w kolejności ich odchodzenia:

- Mieczysława Stusińskiego, poetę, nauczyciela matematyki z Przasnysza. Jego biografię i utwory zaprezentował historyk, poeta, animator kultury i sekretarz ZLM Piotr Kaszubowski z Przasnysza, zaś muzycznie pożegnał młody akordeonista Staszek Kowalski z PSM I st. w Ciechanowie.

- Zenonę Cieślak-Szymanik, znaną poetkę z Ciechanowa. Spotykała się na spotkaniach autorskich najczęściej z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 i to właśnie oni recytowali jej wiersze. Sylwetkę poetki przybliżyła Barbara Sitek-Wyrembek, zaś hołd muzyczny oddały młode skrzypaczki: Agata Mysiakowska i Ala Śmigowska, przy akompaniamencie ich nauczyciela Adama Sychowskiego z Warszawy, wszyscy z PSM I st. w Ciechanowie.

- Janusza Dylewskiego, poetę i działacza kultury z Mławy. W imieniu przybyłych jego kolegów z Mławy wystąpił Artur Dębski, a więcej wierszy tego poety przeczytali aktorzy Teatru „Rozmyty Kontrast” z PCKiSz. Muzyką fortepianową poĹźegnał go Krzysztof Malinowski z PSM I st. w Ciechanowie.

   Uczczono teĹź pamięć dwojga poetów mniej znanych, ale uczestniczących w imprezach literackich w PCKiSz, który zawsze skupiał poetów i artystów (dopiero CO SAP zaczął wyprowadzać twórców i imprezy z PCKiSz do restauracji, do COEK Studio, czy muzeów). Była to pedagog i poetka Barbara Kamińska z Ciechanowa oraz Dariusz Rykowski (znany jako Piorun). Ich sylwetki przybliĹźyła Barbara Sitek-Wyrembek, zaś wiersze - aktorzy Teatru „Rozmyty Kontrast”.  Hołd muzyczny oddali im: Adam Sychowski oraz młode flecistki: Zofia Wachnik, Iza Wichowska i Oliwia Stępkowska z PSM I st. w Ciechanowie.

   Podczas IX Ciechanowskich Zaduszek Poetyckich w PCKiSz odbyła się teĹź promocja poetyckiej książki Barbary Sitek-Wyrembek „Samotność przychodzi nocą”, poświęconej zmarłym, w tym wielu postaciom kultury. Utwory z tej książki, dedykowane m.in. śp. Senator Janinie Fetlińskiej, czy rzeĹşbiarzowi Janowi Stępkowskiemu, przybliĹźyła sama autorka. Ostatnim akordem muzycznym był występ dwóch pianistek: młodziutkiej Zosi Dmochowskiej (wychowanki dyrektor ciechanowskiej PSM Joanny Makijonko) oraz znanej juĹź naszej publiczności dr Irenie Podobas, rodem z Wilna (obecnie Ulku mieszkającej w Stambule).

   Cały wieczór prowadziła dr Teresa Kaczorowska, a organizatorami - poza PCKiSz – byli Związek Literatów na Mazowszu oraz Stowarzyszenie Pracy Twórczej. Na pewno ten Zaduszkowy wieczór - nostalgiczny, pełen zadumy, bogaty w muzykę i poezję – był potrzebny. Pamięć o tych, którzy odeszli to bowiem waĹźny element naszej toĹźsamości kulturowej regionu, zwłaszcza w miejscu gdzie szlifowali swoje talenty.

FotoreportaĹź Jerzego Ratowskiego

(pckisz)
  wstecz