Przejdź do treści

Niezapomniane Melodie Wiednia – Koncert Noworoczny

Jednym słowem: Wiedeńskiej operetki czar. „NIEZAPOMNIANE MELODIE WIEDNIA”. Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca. Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?… Tajemnica bez wątpienia tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności, elegancji, trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit. Z pewnością wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi tak naprawdę nie lubili się zbyt długo smucić, zawsze oczekując od swoich twórców muzyki lekkiej i przyjemnej w najlepszym artystycznym ujęciu. Tymczasem muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów,Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. Kompozytorzy meldowali się w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domeną; oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan”wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu. Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej wspanialej, współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy przynajmniej na ten wieczór koncert: Wiedeńskiej Operetki Czar, w wykonaniu znakomitych artystów scen muzycznych: Łodzi, Warszawy i Karagandy, złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów – od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury instrumentalne.

Wykonawcy:
Jolanta Bobras – sopran,
Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy,
Yelena Lomonossova (Kazachstan)– sopran koloraturowy,
Romuald Spychalski – tenor.

Wykonawcy wystąpią z towarzyszeniem zespołu ukraińskiego pianisty związanego z Teatrem Wielkim w Łodzi:
Tarasa HLUSHKO. Taras Hlushko (Ukraina) – fortepian, kierownictwo muzyczne. Dominika Sznajder – skrzypce, Robert Stefański – klarnet.

Prowadzenie koncertu: dziennikarka radiowa – Krystyna Pietranek-Kulis

Sala widowiskowa PCKiSz: 2 stycznia 2023r. godz. 17.00

Bilety w cenie; 139 zł, 129 zł, 119 zł ( ceny uzależnione od miejsca na sali ) do nabycia: kasa kina Łydynia, kupbilecik.pl, biletyna.pl, ebilet.pl, eventim.pl

Data

sty 02 2023
Expired!

Czas

17:00

Etykiety

Koncert
Kategoria
Skip to content