Przejdź do treści

Kino przyjazne sensorycznie

Kino „Łydynia” wraz z Fundacją Pomoc Autyzm mają przyjemność zaprosić młodych widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im seanse kinowe. Zapraszamy także innych widzów, którzy z powodu swoich trudności z odbiorem otaczającego Świata, chcieliby skorzystać z takich dostosowanych spektakli. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. 

Odbywają się one raz w miesiącu (sobota) w Małym Kinie „Łydynia” (Kawiarnia Artystyczna). W kasie kina należy okazać orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy, wtedy rodzic lub opiekun będzie mógł zakupić bilety w cenie 12 zł. 

Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku, tak, by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynił maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed pokazem nie są wyświetlane reklamy, by nie rozpraszały uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy– można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu. 

Celem tego działania jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

Seans: 6 lutego, godz. 14.00 – „Pszczółka Maja. Mój Wielki”
(1 godz. 28 min.)

Skip to content