Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

We wtorek 13 grudnia na scenie sali widowiskowej odbył się bardzo ciekawy monodram "Goła baba" autorstwa Joanny Szczepkowskiej. Sztuka została wystawiona pierwszy raz w teatrze Powszechnym w Warszawie. Premiera odbyła się 05 04 1997 roku. Od tego czasu nieprzerwanie spektakl ogląda publiczność w Polsce i za granicą.

Joanna Szczepkowska , która jest jednocześnie wykonawczynią monodramu została zaproszona m.in. do Kanady, Belgii, Luksemburga, Izraela i do Australii, wszędzie tam spektakl grany był w wielu miastach.

Aktorka grała dwie zupełnie róĹźne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. KaĹźda z nich rozumie swój zawód inaczej. Jedna, idealistka, uprawia sztukę „nieskaĹźoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności. Druga to uosobienie szmiry i bezczelności, a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie moĹźe pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co kaĹźde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem czy to z czego się zaśmiewał nie jest teĹź ludzkim dramatem.

 

Foto: Kazimierz Kosmala
  wstecz