Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

W czwartek, 10 listopada, o godz. 18.00, w Sali widowiskowej PCKiSz odbył się Koncert patriotyczny z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Organizatorami wieczoru byli: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie oraz Gimnazjum nr 3 im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Wzięli w nim udział wokaliści, recytatorzy i tancerze, a byli to:

- wokalistka Alicja Stypik - reprezentująca zarówno PCKiSz (Studium Piosenki "dEs" Grzegorza Chodkiewicza), jak i Gimnazjum nr 3,

- wokalistka Alicja Kłosińska ze Studium Piosenki "dEs",

- recytatorzy - uczniowie z Gimnazjum nr 3, przygotowani przez nauczyciela - Piotra Deskę oraz Edytę Bojkowską - Kolak z PCKiSz,

- Aleksandra Barańska - absolwentka Gimnazjum nr 3, aktorka Teatru "Rozmyty Kontrast" Andrzeja Liszewskiego z PCKiSz, która recytowała tekst własnego autorstwa,

- tancerze Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów” z PCKiSz - kierownikiem artystycznym jest Rita Tarczyńska,  

- tancerze Teatru Tańca „FAKT” Stowarzyszenia Akademia Kultury działającego w PCKiSz, prowadzonego przez Jolantę Szlagowską.

W imieniu Organizatorów, Dyrektor PCKiSz - Teresa Kaczorowska oraz Dyrektor Gimnazjum nr 3 - Anna ZadroĹźna podziękowały wszystkim artystom i osobom zaangaĹźowanym w przygotowanie Koncertu.

Tego samego dnia zozdawane były biało-czerwone kokardki ufundowane przez PCKiSz.

 

CZYM JEST NIEPODLEGŁOŚĆ ?

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod ParyĹźem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Niepodległość...
Słowo składające się z 12 liter, 4 sylab, idea, w imię której, ludzie od wieków przelewali krew. Według definicji słownikowej wyraz ten oznacza niezaleĹźność jednego państwa lub narodu od innych w sferze stosunków wewnętrznych i zewnętrznych.
Niepodległość łączy się z pojęciem życia.
Niepodległość to nie tylko suwerenność społeczeństwa czy kraju, ale takĹźe dowolność - myśli, marzeń, poglądów, dokonywanych wyborów.
Czym jest dla nas, współczesnych Polaków? Czy potrafimy wyobrazić sobie rozpacz ludzi, którzy ją stracili oraz radość tych, którzy po 123 latach byli świadkami jej odzyskania? Czy tamta walka o wolność była tylko walką fizyczną?
Ja porównałabym ją do długiej, wyczerpującej gry w szachy. Po lewej stronie Polska, po prawej - cały świat. Ruch pionków białych. Ruch czarnych. Naprzemiennie. Białe. Czarne. Okazuje się, Ĺźe wykonanie ruchu jest obowiązkowe, nie moĹźna z niego zrezygnować, nawet wtedy, gdy ma on prowadzić do strat czy przeganej. Celem kaĹźdej partii szachów nie jest nic innego jak danie mata, czyli zagroĹźenie króla zbiciem, którego nie da się uniknąć. Usunięcie przeciwnika, odepchnięcie ataku wroga, by posiąść na własność planszę. Zatem najwaĹźniejszym, końcowym punktem jest uzyskanie swobody, przestrzeni, samorządności w obrębie szachownicy - terenu ojczystego.
No tak, ale w przypadku szachów, plansza jest biało-czarna, bierki czarne lub białe. Skąd wiec wiadomo, które z nich są jej wlaścicielami? Ktoś kiedyś powiedział, Ĺźe ojczyzną człowieka jest cały świat i naleĹźałoby przyznać mu rację, poniewaĹź teoretycznie kaĹźdy z nas ma prawo Ĺźyć w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Jednak drugi filozof mówi, Ĺźe Ĺźadne miejsce nie nie jest dla nas milsze od ojczyzny. Bierki wiedzą do kogo naleĹźy szachownica, poniewaĹź jedne z nich mają świadomość narodową, poczucie przynaleĹźności, darzą planszę szczególnym uczuciem, którego ukrycie jest niemoĹźliwe.
Ojczyzna to nie tylko nazwa. To takĹźe krajobrazy, miliardy par oczu, mnóstwo wspomnień, melodii, słów tworzących całość naznaczoną bliznami historii. To zarówno dumne lata jak równieĹź straszliwe klęski, płacz oraz podziw. Moim zdaniem, tak właśnie w XVIII XIX wieku myślały o szachownicy polskie pionki. Tamta partia szachów naleĹźała do jednych z najtrudniejszych w historii, ale jak się okazało, starania przyniosły zadowalające efekty. Od tamtej pory 11 listopada stał się symbolicznym dniem, który dał początek Polsce nie tylko do rzeczywistej niezaleĹźności i samodzielności. To był dzień wielkiej nadziei.
Co do obchodów święta odzyskania niepodległości, które wszyscy Polacy będą obchodzić juĹź jutro: Tu nie chodzi o długie, patetyczne przemówienia. Tu chodzi o radość! Bo prawdę mówiąc: "Być wolnym... to nic, ale odzyskać wolność - to niebo".

 

                                                                                                                             Ola Barańska

 

 
  wstecz