Przejdź do treści

Swing Club na Mazowszu

W 2021 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje szóstą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dziewiąty rok  cyklu spotkań muzycznych – Swing Club, w ramach którego odbyło się już blisko 100 koncertów i wystąpiło ponad 500 wykonawców.

Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych.

W niedzielą 30 maja 2021 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie odbył się pierwszy spektakl muzyczny z cyklu planowanych 3 spotkań. Był poświęcony Louisowi Armstrongowi – wybitnemu amerykańskiemu trębaczowi jazzowemu, kompozytorowi i wokaliście, znanemu jako Satchmo. Przez wielu krytyków Louis Armstrong uważany jest za symbol jazzu oraz za jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii tego gatunku. Zasłynął on swoim stylem gry na trąbce i śpiewem tzw. „scatem”, opartym  na improwizacji, z użyciem sylab zamiast słów.

Muzyczny świat Louisa Armstronga, wprowadził słuchaczy  The Warsaw Dixielanders. Wiodącą rolę odegrał tu jego klarnecista i wokalista – Michał Pijewski, który opowiedział historię życia Króla Jazzu i jednocześnie stworzył specyficzne brzmienie wokalu zachowując stylistyczną oryginalność. Michał Pijewski jako jeden z nielicznych gra i śpiewa  ponad 50 utworów Louisa, od wczesnych nagrań z okresu Chicago (z zespołami Hot Five czy Hot Seven) i późniejszych pochodzących m.in. z płyty Louis Armstrong And His All Stars, gdzie znajdziemy niezapomniane What A Wonderfull World, Ramona czy Blueberry Hill oraz inne znane standardy i utwory muzyki rozrywkowej o wymiarze światowym.

THE WARSAW DIXIELANDERSMichał Pijewski /klarnet, fortepian, wokal/, Jerzy Kuszakiewicz /trąbka, wokal/, Dymitr Markiewicz /puzon/, Marek Słomiński /banjo/, Robert Kuduk /kontrabas/, Jerzy Więckowski /perkusja/.

To był naprawdę świetny spektakl !!!

Foto: Kazik Kosmala

Skip to content