Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

POZNAJEMY SZTUKĘ  EUROPY

 

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie pragnie zaproponować ciekawą formę aktywizującą i integrującą uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego miasta i powiatu.

Zajęcia łączą w sobie trzy dziedziny sztuki: plastykę, muzykę i taniec.

 

W programie zajęć tanecznych:

- improwizacja tańca

- elementy terapii tańcem,

- relaksacja

- wizualizacja jako wprowadzenie do udziału w zajęciach plastycznych.

W programie zajęć plastycznych:

- malowanie farbami akrylowymi

- malowanie pastelą suchą i olejną

- lepienie z gliny

- decoupage

- malowanie na szkle

 

Uczniowie zwiedzą:

 

Grecja - naszą podróż zaczniemy od zwiedzania kolebki europejskiej sztuki i kultury, poznajemy sztukę starożytnej Grecji, malarstwo na wazonach, ceramika, formy, ornament. Z papieru „mache” robimy wazę grecką i słuchamy muzyki z filmu „Grek Zorba”.

 

Włochy – w dalszej wędrówce kierujemy się na południe  czyli do Włoch. Poznajemy okres renesansu, który narodził się właśnie w Italii i rozszerzył się na całą Europę. Poznamy – się ze sztuką Leonardo da Vinci czy Michała Anioła. Okres renesansu to także okres specyficznego karnawału w Wenecji, z tej okazji projektujemy strój i maskę na bal karnawałowy, który ma odbyć się w Wenecji. Wybieramy najciekawsze maski i je wykonujemy.

 

Skandynawia – Pozostawiliśmy za sobą Grecję i Włochy, kierujemy się na północ na Półwysep Skandynawski, którą zamieszkiwali Normanowie, zwani również wikingami. Zapoznamy się ze sztuką  wikingów. W szeroko pojętej „sztuce wikingów" nie sposób zignorować jednej, która do dziś potrafi przykuć wzrok pięknem, kunsztem i dbałością o subtelność szczegółów. To sztuka zdobnicza. Motywy poskręcanych przeplatanek, wijących się roślin i splecionych bestii stanowią nieodłączny element wizerunku kultury skandynawskiej we wczesnym średniowieczu. Podpatrując sztukę wikingów robimy wisior z gliny.

 

Kraje Beneluksu –  Belgia, Holandia, Luksemburg  z otwartymi na świat, sympatycznymi mieszkańcami ma wiele do zaoferowania: spokój i dziewiczą przyrodę, kulturę i sztukę, festiwale                    i folklor, plaże i góry, średniowieczne zabytki.. Holandia to nie tylko kraina wiatraka, sera                 i tulipana, ale również sztuka na najwyższym poziomie, olśniewająca architektura. Poznajemy sztukę Flandrii i Walonii, sztukę Van Gogha, Johana Vermera, Jana Steen.

Podpatrując mistrzów- malujemy pejzaż z wiatrakami.

 

Wyspy Brytyjskie – tym mianem określa się wszystkie wyspy leżące na północno-zachodnim wybrzeżu Europy tj. Wielką Brytanie i Irlandię. Większość współczesnych mieszkańców państwa to potomkowie ludów m.in. Celtów, Romanów, Anglosasów, Normanów. Przy muzyce celtyckiej tworzymy rzeźbę według. Henrego Moore, rozmawiamy o fakturze, właściwościach tworzywa .

 

Uczestnictwo jest płatne, cena za jedno spotkanie wynosi 10zł /słownie: dziesięć zł/ od osoby – w ramach tej kwoty organizatorzy zapewniają materiały- plastyczne, muzyczne oraz zorganizowanie wystawy. Zajęcia trwają- 45 min. - zajęcia taneczne, 60 min. - zajęcia plastyczne (termin i temat zajęć do uzgodnienia z nauczycielem)

 

Bliższych informacji udziela autor projektu Marzanna Bielawska tel. 694 105 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych „Poznajemy sztukę Europy”.