Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie pragnie zaproponować ciekawą formę aktywizującą i integrującą uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego miasta i powiatu.
Zajęcia łączą w sobie trzy dziedziny sztuki: plastykę, muzykę i taniec.
W programie zajęć tanecznych:
- improwizacja tańca
- elementy terapii tańcem,
- relaksacja
- wizualizacja jako wprowadzenie do udziału w zajęciach plastycznych.
W programie zajęć plastycznych:
- malowanie farbami akrylowymi
- malowanie pastelą suchą i olejną
- lepienie z gliny
- decoupage
- malowanie na szkle
Uczniowie zwiedzą:
Grecja - naszą podróż zaczniemy od zwiedzania kolebki europejskiej sztuki i kultury, poznajemy sztukę starożytnej Grecji, malarstwo na wazonach, ceramika, formy, ornament. Z papieru „mache” robimy wazę grecką i słuchamy muzyki z filmu „Grek Zorba”.
Włochy – w dalszej wędrówce kierujemy się na południe czyli do Włoch. Poznajemy okres renesansu, który narodził się właśnie w Italii i rozszerzył się na całą Europę. Poznamy – się ze sztuką Leonardo da Vinci czy Michała Anioła. Okres renesansu to także okres specyficznego karnawału w Wenecji, z tej okazji projektujemy strój i maskę na bal karnawałowy, który ma odbyć się w Wenecji. Wybieramy najciekawsze maski i je wykonujemy.
Skandynawia – Pozostawiliśmy za sobą Grecję i Włochy, kierujemy się na północ na Półwysep Skandynawski, którą zamieszkiwali Normanowie, zwani również wikingami. Zapoznamy się ze sztuką wikingów. W szeroko pojętej „sztuce wikingów" nie sposób zignorować jednej, która do dziś potrafi przykuć wzrok pięknem, kunsztem i dbałością o subtelność szczegółów. To sztuka zdobnicza. Motywy poskręcanych przeplatanek, wijących się roślin i splecionych bestii stanowią nieodłączny element wizerunku kultury skandynawskiej we wczesnym średniowieczu. Podpatrując sztukę wikingów robimy wisior z gliny.
Kraje Beneluksu – Belgia, Holandia, Luksemburg z otwartymi na świat, sympatycznymi mieszkańcami ma wiele do zaoferowania: spokój i dziewiczą przyrodę, kulturę i sztukę, festiwale i folklor, plaże i góry, średniowieczne zabytki.. Holandia to nie tylko kraina wiatraka, sera i tulipana, ale również sztuka na najwyższym poziomie, olśniewająca architektura. Poznajemy sztukę Flandrii i Walonii, sztukę Van Gogha, Johana Vermera, Jana Steen.
Podpatrując mistrzów- malujemy pejzaż z wiatrakami.
Wyspy Brytyjskie – tym mianem określa się wszystkie wyspy leżące na północno-zachodnim wybrzeżu Europy tj. Wielką Brytanie i Irlandię. Większość współczesnych mieszkańców państwa to potomkowie ludów m.in. Celtów, Romanów, Anglosasów, Normanów. Przy muzyce celtyckiej tworzymy rzeźbę według. Henrego Moore, rozmawiamy o fakturze, właściwościach tworzywa .
Uczestnictwo jest płatne, cena za jedno spotkanie wynosi 10zł /słownie: dziesięć zł/ od osoby – w ramach tej kwoty organizatorzy zapewniają materiały- plastyczne, muzyczne oraz zorganizowanie wystawy. Zajęcia trwają- 45 min. - zajęcia taneczne, 60 min. - zajęcia plastyczne (termin i temat zajęć do uzgodnienia z nauczycielem)
Bliższych informacji udziela autor projektu Marzanna Bielawska tel. 694 105
Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie.
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych „Poznajemy sztukę Europy”.