Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

                                                              WernisaĹź pachnący jabłkami


  Na wernisaĹźu fotografii "Dwory i pałace Grójecczyzny w obiektywie Andrzeja Zygmunta Roli–Stężyckiego" pachniało świeĹźymi jabłkami i śliwkami prosto z Grójca. Owoce przywiozła Grupa RETRO z Błędowa w Grójeckim (Południowe Mazowsze), która swoimi melodyjnymi pieśniami umiliła ten wieczór w Artystyczną Środę, 18 lipca, w PCKiSz.

  Wywodzący się z Grójca Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki (ur. 1945) – publicysta, dziennikarz, historyk, genealog, regionalista i społecznik – zaprezentował się tym razem jako świetny fotografik. Na wystawie w Kawiarni Artystycznej moĹźna zobaczyć dwory i pałace w jego obiektywie. Niektóre wspaniale odrestaurowane w tym bogatym„ zagłębiu jabłkowym”, ale są i zrujnowane, a takĹźe kilka juĹź nie istniejących, utrwalonych dzięki fotografiom Stężyckiego.


- Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki to człowiek renesansu, niezwykle twórczy i aktywny, któremu wielu młodszych moĹźe pozazdrościć energii i szerokich zainteresowań – mówił na wernisaĹźu dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury Grzegorz Rejer.

  Przybycie do Ciechanowa dyrektora Grzegorza Rejera zapowiada ciekawą współpracę Grójeckiego Ośrodka Kultury z Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie. Grzegorz Rejer poczynił juĹź z dr Teresą Kaczorowską pierwsze ustalenia. Współpracę tę zapoczątkowali juĹź jednak wcześniej pisarze ze Związku Literatów na Mazowszu, którzy w czerwcu br. odbyli spotkanie literackie w Grójcu. Jednym z członków ZLM jest bowiem Andrzej Zygmunt Rola–Stężycki - autor 25 książek i ok. 400 artykułów publikowanych w pismach regionalnych, ogólnopolskich i polonijnych, odznaczony Medalami: „ZasłuĹźony dla powiatu grójeckiego” i „Pro Masovia” (za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego).

Wystawę „Dwory i pałace Grójecczyzny w obiektywie Andrzeja Zygmunta Roli–Stężyckiego” moĹźna oglądać w Kawiarni Artystycznej PCKiSz do 17 września br.


Fot. Jerzy Ratowski
  wstecz