Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

W piątek, 28 kwietnia 2017 r., w Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz, odbyły sie dwa wernisaĹźe. Pierwszy z nich - wernisaĹź malarstwa "Kunszt, patriotyzm, wspomnienie talentu" Barbary ks. hr. Kudrzyckiej de Klonowskiej. 

BARBARA ks. hr. KUDRZYCKA DE KLONOWSKA (1936-2004), herbu Leszczyc  alias Bróg, urodziła się we Lwowie, a zmarła w Pułtusku. Jest absolwentką chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a takĹźe studiów indywidualnych w dziedzinie rysunku, akwareli i malarstwa u profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie.  Swoją pasję malarską rozwinęła po osiedleniu się w 1975 r. w Pułtusku.

Artystka posługiwała się róĹźnymi technikami malarstwa. Była kolorystką. Ulubiona jej tematyka to polska wieś. Stworzyła własny styl, który pozwolił w pełni oddać całe piękno i róĹźnorodność barw oraz motywów malarskich, co zachwyca do dziś wielu koneserów sztuki. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach w kraju i w Europie. Do dziś jej obrazy znajdują się w muzeach, róĹźnych instytucjach oraz u kolekcjonerów prywatnych, nie tylko w Polsce. Stała wystawa jej prac jest w Pensjonacie Dworek Szlachecki w Karwii.

Mieszkając w Pułtusku malarka współpracowała ze środowiskiem  twórczym  przy WDK w Ciechanowie. Była członkiem Stowarzyszenia Pracy Twórczej, uczestniczyła w plenerach i wystawach. Z Ziemią Ciechanowską związana była poprzez swego męża Ryszarda, spokrewnionego z rodziną Klonowskich, w tym z Tomaszem Klonowskim; właścicielem majątku w Sokołówku i fundatorem szkół rolniczych w Sokołówku (istniały w latach 1909-1939).

 

Podczas wernisażu były obecne dzieci artystki:

Stefania Kudrzycka de Klonowska (Opole)

Grażyna Hella de Klonowska z mężem (Niemcy)

Wojciech Kudrzycki de Klonowski z żoną (Pułtusk)

Aleksandra Quandolina Pargólska de Klonowska z mężem i córką Joanną. 

 

Wystawie malarstwa, towarzyszyła w holu PCKiSz, ekspozycja planszowa „Sokołówek”, przygotowana przez Stowarzyszenie „Sokołówek” im. Tomasza Klonowskiego oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Pani prezes - Maria Klonowska, przedstawiła historię szkoły „Sokołówek” i wręczyła akty nadania godności honorowego członka Stowarzyszenia Panom: Rafałowi Kilianowi - wiceprezesowi Zarządu Norcospectra, Tomaszowi Gumulakowi - Dyrektorowi ZS nr 2 w Ciechanowie oraz Waldemarowi Stepnowskiemu - artyście malarzowi, grafikowi.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, a zaprezentowali się Joanna Kiszkurno (śpiew) i Michał Kondracki (gitara).

 

Zapraszamy do oglądania wystaw, codziennie, do 28 maja! 

 
  wstecz