Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

Pejzaże intymne czołowej malarki polskiej

   W piątek, 5 lipca 2019 r., w Galerii im. B. Biegasa otwarto wystawę malarstwa prof. Ewy Pełki „PejzaĹźe intymne”. Przybyłych miłośników sztuki powitała dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, dr Teresa Kaczorowska oraz Robert „Ĺťbik” Ĺťbikowski – artysta malarz i prezes Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Ta nowa organizacja działa pod dachem PCKiSz trzeci rok i w porozumieniu z PCKiSz postanowiła fundować co roku dwie nagrody: dla Wybitnej Indywidualności w Dziedzinie Sztuk Pięknych (Nagroda Mistrza) i dla Najciekawszego Debiutanta Sztuk Pięknych (Nagroda Debiutanta). W obydwu przypadkach nagrodą jest wystawa (wraz z katalogiem) w Galerii im. Bolesława Biegasa.

   – Obecna wystawa jest Nagrodą Mistrza, niestety pośmiertną, gdyĹź prof. Ewa Pełka zmarła 31 paĹşdziernika 2018 r., nagle, w wieku 66 lat – mówiła Teresa Kaczorowska, witając szczególnie męża artystki, dr. Wojciecha Wierzbickiego z Warszawy, który udostępnił prace na tę wystawę i wzruszony opowiedział o ekspozycji.

   Jak podkreślił Robert Ĺťbikowski, prof. Ewa Pełka uznawana jest obecnie za czołową polską malarkę, o duĹźych osiągnięciach artystycznych i akademickich. Prezentowała swoje obrazy niemal na całym świecie, zdobyła wiele nagród. W Galerii im. Bolesława Biegasa wyeksponowano 10 jej duĹźych obrazów z cyklu Ĺźywioły. KaĹźdy jest inny, zarówno pod względem faktury, techniki, jak koloru. Zagłębiając się w przekaz sztuki Artystki, widzi się jej przynaleĹźność do wielowiekowej tradycji malarstwa oraz filozofii greckiej, ale równieĹź dalekowschodniego buddyzmu i hinduizmu. Sposób wyeksponowania prac prof. Pełki w Galerii im. B. Biegasa jest teĹź nowatorki - tworzy przeplatany układ mniejszych i większych prac malarskich; po raz pierwszy w rogu Galerii powieszono obraz w schemacie łamanym („Wiosna”), w innym zaprezentowano jej dzieło ostatnie, niedokończone.

Serdecznie zapraszamy do Galerii im. Bolesława Biegasa, aby obejrzeć niezwykłe  prace czołowej artystki polskiej, prof. Ewy Pełki. Wystawa czynna tylko do 6 sierpnia 2019 r. Wstęp wolny!

 
  wstecz