Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

Rzeka Bug na obrazach prof. Stanisława Baja

 

Podczas długiego weekendu, w piątek, 16 sierpnia 2019 r., w Galerii im. B. Biegasa odbył się wernisaĹź malarstwa „Rzeka Bug” prof. Stanisława Baja z warszawskiej ASP. Sylwetkę malarza, obecnie jednego z najbardziej znanych i cenionych nie tylko w Polsce, zaprezentowała najpierw dr Teresa Kaczorowska, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Potem o swoich pracach opowiadał sam artysta.

Główną tematyką jego dzieł jest obecnie rzeka Bug, nad którą mieszka w rodzinnej wsi Dołhobrody na Podlasiu. Temat ten, jak mówił prof. Baj, narodził się z jego wątpliwości jak przedstawić motyw rzeki Bug i jego rozlewisk, dlatego od lat się z nim zmaga, przedstawiając swoją rzekę z tego samego miejsca. Bawi się światłem odbitym w jej wodzie, o róĹźnych porach dnia, stąd niektóre jego prace są świetliste, często we mgle, a czasem zupełnie jasne lub bardzo ciemne. Zawsze jednak bardzo charakterystyczne. TakĹźe pod względem faktury, którą stanowią nakładane warstwami farby olejne, co nadaje kształt obrazu, pozwala wyszczególnić światło i cień. Obrazy prof. Stanisława Baja są uniwersalne. Nieustanie poszukuje w nich bowiem prawdy o świecie i o sobie samym.

Zaprezentowane w Galerii im. Bolesława Biegasa 17 płócien prof. Baja mają szczególny układ. Całą główną ścianę stanowi tryptyk, składający się z trzech części, gdzie zawarta głębia daje wraĹźenie przestrzenne obrazu i Galerii. Po prawej i po lewej stronie, zawieszone zostały mniejsze formaty, wszystkie z pejzaĹźami rzeki i jej rozlewisk oraz z odbiciami światła w wodzie.

Serdecznie zapraszamy do oglądania tej niezwykłej wystawy w Galerii im. Bolesława Biegasa, od wtorku do soboty w godz. 10.00 do 18.00. Wystawa czynna do 10 września 2019 r.

Fot. Paweł Bartczak
  wstecz