Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W piątek, 20 paĹşdziernika 2017 r., w Galerii im. B. Biegasa odbył się wernisaĹź wystawy malarstwa „Przemyślane piękno” Witolda Stefana Zaczeniuka. Autor urodził się w 1918 r. w Sankt Petersburgu, zm. w 1999 r. w Warszawie. Malarz, rysownik, plastyk, urodzony w rodzinie arystokratycznej, prześladowanej przez władze radzieckie. Jego przedwojenna spuścizna malarska przepadła jednak w czasie II wojny światowej. Malował głównie dla siebie i przyjaciół. Wykonywał teĹź liczne prace uĹźytkowe pozwalające mu na normalną egzystencję. Studiował filozofię, działał w Towarzystwie Sztuk Pięknych. Wraz z Tadeuszem Gronowskim zaprojektował gobeliny dla Teatru Wielkiego w Warszawie, a takĹźe wnętrze ambasady polskiej w Pradze. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Wystawa w Ciechanowie została zorganizowana dzięki współpracy z kolekcjonerem sztuki Romanem Gniewaszewskim z Warszawy, który takĹźe był obecny na wernisaĹźu i z którego zbiorów pochodzą prace artysty. Gościliśmy takĹźe Panią Małgorzatę Gniewaszewską, córkę Witolda Stefana Zaczeniuka oraz Ĺźonę Romana Gniewaszewskiego.

WernisaĹź uświetniły swoim występem ucznnice PSM I stopnia im. St. Moniuszki w Ciechanowie, pod kierownictwem Adama Sychowskiego. 

 Foto: Jerzy Ratowski
  wstecz