Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W środę 31 lipca 2019 r o godz. 18.00 w Kawiarni Artystycznej odbyła się wieczornica poświęcona 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego "Z Warszawą w sercu” na podstawie wspomnień Irmy Zembrzuskiej i innych powstańców w wykonaniu Teatru „Rozmyty Kontrast” działającego przy PCKiSz.

Artystyczna środa rozpoczęła się od występu gości specjalnych Wojciecha Pyrcia – pianisty, który wykonał „Polonez As-dur op.53 Fryderyka Chopina oraz Karoliny Baryga, która zaśpiewała arię „Ha , dzieciątko nam umiera” z opery „Halka” Stanisława Moniuszki (rola tą zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie) przy akompaniamencie W. Pyrcia.
Następnie dr Teresa Kaczorowska, dyrektor PCKiSz wygłosiła słowo wstępne o Powstaniu, walkach i tragedii ludności Warszawy, która w czasie walk złoĹźyła hekatombę krwi w wysokości ponad ćwierć miliona mieszkańców zabitych w czasie walk i mordów dokonanych na mieszkańcach i powstańcach. W drugiej części przybliĹźyła postać autorki książki „Z Warszawą w sercu” Irminy Zembrzuskiej ps. Irma, która zmarła w Monachium 17 lutego 2019 r w wieku 94 lat. Następnie Teatr zaprezentowała program poświęcony pamięci powstańców warszawskich, na który złoĹźyły się wspomnienia i wiersze autorki, jak równieĹź innych powstańców m.in. ks. mjr. Wacława Karłowicza pseudonim „Andrzej Bobola”, Tadeusza Glynperyna, Stanisława Jarosza. Aktorzy wykonali równieĹź kilka piosenek powstańczych. W programie wystąpili: Natalia Borkowska, Ala Kozera, Karolina Lipka, Małgorzata Klimczak, Jakub Ostrowski, Bartosz Czarnomski, Szymon Pogorzelski i Bartłomiej Praczukowski. ReĹźyseria Andrzej Liszewski

 

foto: PCKiSz
  wstecz