Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

XIV Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego ze św. Stanisławem Kostką


Tegoroczny XIV Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” trwał dwa dni (11-12 maja 2018) i przebiegał w duĹźej mierze pod znakiem św. Stanisława Kostki. Program był niezwykle bogaty, dopisała pogoda, goście z czterech państw i publiczność.

Tegoroczny XIV Festiwal, choć krótszy o jeden dzień niĹź zwykle, miał tak samo szeroki zasięg (objął Płońsk, Sarbiewo, Rostkowo, Czernice Borowe, Przasnysz i Ciechanów), a program był bardzo intensywny. Wspaniałe były wszystkie trzy zaplanowane koncerty: Janusza Radka z zespołem (na inauguracji w MCK w Płońsku), Wojtka Gęsickiego i Rafała Grząki (podczas Nocy Poetów) oraz prof. Marii Pomianowskiej z zespołem (w Kawiarni Artystycznej PCKiSz). Ciekawe były prelekcje czterech uczonych: dr. Dariusza Lebiody (MBP w Płońsku), prof. Juliusza Chrościckiego (w hotelu „Martex” w Płońsku), prof. Michała Wardzyńskiego (w PCKiSz w Ciechanowie) oraz prof. Libora Martinka z Republiki Czeskiej (Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych).

Siłą tego Festiwalu są zawsze konkursy „O Laur Sarbiewskiego". W tym roku rozstrzygnięto ich aĹź pięć, w tym dwa dla dorosłych (poezji w wersji polsko- i łacińskojęzycznej) oraz trzy dla młodzieĹźy (literacki, krasomówczy i plastyczny). A wszystko po to, aby przypomnieć ks. jezuitę Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) jako wielkiego poetę (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez PapieĹźa Urbana VIII); a zarazem jako uczonego - wykładowcę kolegiów jezuickich i Akademii Wileńskiej oraz teoretyka poezji, a takĹźe jako oratora, duchownego i kaznodzieję polskiego króla Władysława IV Wazy.

W tym roku przypada 450. rocznica śmierci innego znanego jezuity z Mazowsza – św. Stanisława Kostki, dla którego M.K. Sarbiewski napisał wspaniały poemat. Uczestnicy Festiwalu wybrali się więc drugiego dnia do Rostkowa, jego rodzinnej wsi pod Przasnyszem. W kościele odbyła się tam msza w intencji dwóch sławnych jezuitów (M.K.Sarbiewskiego i St. Kostki), a miejscowa Szkoła Podstawowa im. św. t. Kostki wystawiła wzruszający spektakl o Ĺźyciu swego patrona. W tym niezapomnianym zdarzeniu uczestniczyli nie tylko miejscowi uczniowie i nauczyciele, ale teĹź delegacja z Zespołu Szkół Jezuickich im. św. St. Kostki w Gdyni, która równieĹź przyjechała ze swoim sztandarem. Wszystkich ugościła póĹşniej serdecznie gmina Czernice Borowe, na czele z wójtem Zbigniewem Brzezińskim, zapraszając na wspólne grillowanie. Uczestnicy Festiwalu odwiedzili teĹź pobliski Przasnysz: kościół farny (gdzie patron młodzieĹźy został ochrzczony) oraz klasztor o. pasjonistów, zbudowany w hołdzie dla św. St. Kostki przez jego brata Pawła Kostkę.

Tegoroczny Festiwal Sarbiewskiego zakończył się w PCKiSz w Ciechanowie, gdzie w Kawiarni Artystycznej otwarto pokonkursową wystawę plastyczną „O Laur Sarbiewskiego” i wręczono nagrody laureatom. Festiwal zamknął odkrywczy wykład prof. Michała Wardzyńskiego (o odkryciu polichromii z 1549 r. w kościele w Sarbiewie) oraz koncert „Barok w muzyce świata” w wykonaniu prof. Marii Pomianowskiej z zespołem, który tak się podobał, Ĺźe muzycy musieli dwukrotnie bisować.

Oczywiście nie mogło zabraknąć hymnu Akademii, ani dorocznego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, która to organizacja koordynuje cały Festiwal (dr Teresa Kaczorowska jest prezesem AES i dyrektorem Festiwalu). Ma ona prawie 20 partnerów, bo w przygotowanie Festiwalu włączyły się m.in. instytucje kultury (centra kultury, muzea, biblioteki), samorządy, szkoły, parafie, organizacje społeczne, Zamek Królewski w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici. Tę oddolną inicjatywę, która od 14 lat przywraca pamięć „polskiemu Horacemu”, objęli patronatem Marszałek Sejmu RP, Biskup Płocki, a takĹźe Marszałek Woj. Mazowieckiego.

 

 Foto:

Stella Skopczyńska ( zdjęcia z Płońska)

Archiwum PCKiSz (zdjęcia z Ciechanowa)
  wstecz