Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

                                                    XXII Ciechanowska Jesień Poezji

                                              Z duchem hrabiego Brunona Kicińskiego

Tegoroczna, juĹź 22. z kolei, Ciechanowska Jesień Poezji trwała dwa dni (4-5 paĹşdziernika.2017), miała bogaty program, przybliĹźyła zapomnianą sylwetkę poety i tłumacza Brunona D. hr. Kicińskiego i przyciągnęła poetów nie tylko z regionu, ale z róĹźnych zakątków Polski oraz z USA, Ukrainy i Litwy. 
Wszyscy poeci odbyli najpierw spotkania autorskie w szkołach podstawowych i średnich Ciechanowa, Gumowa i Gołotczyzny. Młodsi adepci literatury mieli w tym czasie w Galerii im. B. Biegasa warsztaty literackie, które prowadził Adam Lizakowski - znany polsko-amerykański poeta i nauczyciel akademicki. 
Jak zawsze podczas Jesieni Poezji miał swoją premierę nowy, juĹź 19 numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Ten ukazujący się od 19 lat pod redakcją Teresy Kaczorowskiej periodyk, wydawany nakładem Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie, nosi w tym roku tytuł „Bruno Dionizy hr. Kiciński – poeta, dziennikarz, wydawca”. Pismo poświęcono bowiem w duĹźej części hr. B. D. Kicińskiemu (1797-1844), który 20 lat ostatnich Ĺźycia spędził w Ojrzeniu. Promocja nowego numeru „CZL” odbyła się więc w Szkole Podstawowej w Ojrzeniu, której uczniowie niezwykle pomysłowo przybliĹźyli biografię tego poety, publicysty, tłumacza, pamiętnikarza, wydawcy, działacza patriotycznego i ziemianina. Uczestnicy Jesieni Poezji zapalili ogień pamięci na jego grobie przy zabytkowym kościółku w Kraszewie. 
Pierwszego dnia literaci uczestniczyli równieĹź w otwarciu wystawy fotograficznej o Czesławie Miłoszu, autorstwa jego studenta z Berkeley Adama Lizakowskiego (z jego prelekcją) w Kawiarni Artystycznej PCKiSz oraz w długiej, ale pięknej Nocy Poetów, podczas której odbył się teĹź koncert Łukasza Jędrysa z Olsztyna (w ramach cyklu „Piosenka z tekstem” Wojtka Gęsickiego).

Czwartek, (5 paĹşdziernika) był dniem opinogórskim. Zwiedzano Muzeum Romantyzmu, oddano hołd Zygmuntowi Krasińskiemu (w kryptach kościoła) i kustoszowi Januszowi Królikowi (na cmentarzu). Jak zwykle w południe zaplanowano Spotkanie z Literaturą w Opinogórze, juĹź XIX z kolei, tym razem z Krzysztofem Masłoniem oraz rozstrzygnięto XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”. Wspaniały koncert fortepianowy ciechanowianki Anny Chmielińskiej /obecnie studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie/ zakończył 19 edycję Jesieni Poezji. 
– Była ona pod kaĹźdym względem niezwykła. Wspaniałe rzeczy dzieją się na Ziemi Ciechanowskiej! Dziękuję, Ĺźe dbacie do dziedzictwo kulturowe, o kontakt młodzieĹźy szkolnej z poezją, bo to najwaĹźniejsze dla przyszłości narodu – podsumował Stanisław Srokowski z Wrocławia, znakomity poeta, prozaik i scenarzysta filmowy (m.in. filmu „Wołyń).

W XXII Ciechanowskiej Jesieni Poezji uczestniczyli równieĹź inni znani literaci i badacze, jak prof. Krzysztof Szatrawski (Olsztyn), prof. Wiesław Pusz (ŁódĹş), prof. Leszek Kociszewski (Ciechanów), Irena Duchowska (Litwa), Adam Lizakowski (USA/DzierĹźoniów), Janusz Roszkowski (Iwonicz Zdrój), Bogusław Falicki (Warszawa), Paweł Kuszczyński (Poznań), Grzegorz Kucharzewski (Suwalszczyzna), poeci z Ukrainy: Olena Kryshtalska i Mykoła Martyniuk, Krzysztof Masłoń (Warszawa), a takĹźe poeci z regionu: z Ciechanowa, Płońska, Mławy, Przasnysza i Działdowa. Organizatorami byli: Związek Literatów na Mazowszu, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Ciechanowie.

 

Foto z "Nocy Poetów" - Kazik Kosmala
  wstecz