Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

XXVII Wiosna Literatury w GołotczyĹşnie (9 czerwca 2016) miała w programie spotkania autorskie pisarzy: w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w GołotczyĹşnie oraz w Gimnazjum w Sońsku (Józef Budziński i Zdzisław Zembrzycki), złoĹźenie kwiatów i zapalenie ogni pamięci na grobach Aleksandra Świętochowskiego i Grzegorza Roszki na cmentarzu w Sońsku (po raz pierwszy zapalono teĹź znicz na grobie zapomnianej kompozytorki Urszuli Rzeczkowskiej, 1934-1978). Ale głównym punktem było spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim Muzeum Pozytywizmu w GołotczyĹşnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), prowadzone przez dr Teresę Kaczorowską. To tam świętowano promocję nowej poetyckiej książki Barbary Krajewskiej pt. „Ziarna miłości”, jubileusz 90-lecia Stefana Chojnowskiego (obydwoje są członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie), przeplatając poetyckie słowa seniorów poetów koncertem fortepianowym Huberta Adamkiewicza z PSM I st. w Ciechanowie.

W Muzeum wspominano teĹź poetów, którzy w maju 2016 r. odeszli nagle na drugą stronę światła - dwoje czynnych poetów, członków ZLM: Zenonę Cieślak-Szymanik z Ciechanowa oraz Janusza Dylewskiego z Mławy. W przeciwieństwie do Barbary Krajewskiej oraz Stefana Chojnowskiego, którzy czytali swoje wiersze sami, poezję zmarłych poetów zaprezentowali młodzi aktorzy z Teatru „Rozmyty Kontrast” (przygotowani przez Edytę Bojkowską Kolak z PCKiSz). Poetyckie książki wszystkich bohaterów Wiosny Literatury’2016 moĹźna było nabyć na stoisku z książkami. A na koniec w gołockim parku zapłonęło integracyjne ognisko, przy którym wystąpili przy duĹźym aplauzie zaproszeni artyści z Siedlec: Tadeusz Goc (wokal, gitara) oraz Urszula Tom (poetka).

Warto dodać, Ĺźe organizatorami Wiosny Literatury w GołotczyĹşnie byli: Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Pozytywizmu w GołotczyĹşnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.
  wstecz