Przejdź do treści

Żywioły ART

żywioły

Harcerski zespół wokalno-instrumentalny – powstał w 2011 roku jako dodatkowa działalność wychowawczo – artystyczna towarzysząca 3 Ciechanowskiej Drużynie Harcerskiej ŻYWIOŁY. Miejscem narodzin zespołu była Szkoła Podstawowa Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie (wówczas Miejski Zespół Szkół Nr 2) – miejsce działalności 3 CWDH ŻYWIOŁY. Założyciele zespołu: Anna i Piotr Rzeczkowscy.  

Zespół prezentuje i popularyzuje walory turystyczne kraju – szczególnie ukochanym przez nich miejscem są Tatry oraz oczywiście nasze rodzinne Mazowsze, ale nie obce są mu również żeglarskie przeboje.  Zespół muzycznie trudno zaszufladkować –  wpisuje się swoją twórczością i akustycznym brzmieniem w nurt piosenki studenckiej, turystycznej i poezji śpiewanej. Muzycznie porusza się w stylistyce ballady, bluesa, reggae, country, rock`n rolla i folku.

HISTORIA ZESPOŁU 

W początkowej fazie istnienia zespołu ( 2011 – 2014 ) liczyliśmy sobie około 20 osób w zespole wokalnym  śpiewających do akompaniamentu gitary akustycznej. Wykonywany repertuar koncentrował się na coverach piosenek turystycznych, interpretacji popularnych wśród harcerzy piosenek o tematyce harcerskiej oraz repertuarze patriotycznym.  W tym czasie działalność zespołu miała charakter lokalny, ograniczający się do okazjonalnych występów w Ciechanowie, a także w ramach harcerskich realizacji w ramach Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Pierwsze próby odbywały się w szkolnych klasach Miejskiego Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie ( aktualnie Szkoła Podstawowa Nr 7 ), zaś potrzeby sprzętowe zespołu w 2011 roku  spowodowały porozumienie pomiędzy drużyną / zespołem muzycznym a Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Od tamtej pory obydwie instytucje ściśle ze sobą współpracują wzajemnie się wspierając w artystycznych realizacjach.

W 2016 roku grupa przeszła zmiany. Zmniejszyła się grupa wokalna, a do współpracy zaprosiliśmy  muzyków związanych ze sceną rockową i bluesową, a podstawę repertuarową zaczęły stanowić własne utwory o tematyce turystycznej i harcerskiej autorstwa Piotra Rzeczkowskiego.  

W 2017 roku zespół wziął udział w konkursie Ogólnopolskiego Turystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej BAZUNA  zdobywając miejsce w tzw. Złotej Dwudziestce konkursu oraz jedno z głównych wyróżnień w postaci tytułu „Piosenka o szczególnym walorze turystycznym” za utwór „Rajd Wisła – magiczny rajd”. Od tego momentu zespół wpisał BAZUNĘ w swój stały kalendarz wydarzeń koncertowych. W roku 2019 w Bazunowym konkursie otrzymał od jury jedną z dwóch głównych nagród RAJDOWA PIOSENKA ROKU 2019 za utwór „Ballada o plecaku wędrowniczku” , oraz zaproszenie na festiwale. Wśród nich BAKCYNALIA  w Lublinie, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie.    

Aktualny skład zespołu:

Wokalnie:
Anna Rzeczkowska
Patrycja Abramowicz
Julia Zajkowska
Natalia Jakubowska

Muzycznie:
Piotr Rzeczkowski – gitara akustyczna
Olaf Rzeczkowski – perkusja, flet
Andrzej Górski – gitara basowa
Jan Lipski – gitara elektryczna
Katarzyna Ignatowska – skrzypce

Prawie od początku działalności – od 2011 roku –  zespół współpracuje z Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, korzystając z sal prób, początkowo z Sali Wokalnej na II piętrze, zaś od 2017 roku stałym miejscem pracy zespołu jest Pracownia Muzyczna w piwnicach PCKiSz. Zmiany zostały wymuszone potrzebami sprzętowymi rozrastającej się sekcji muzycznej zespołu, szczególnie wprowadzeniem perkusji do stałego instrumentarium.

Ciekawe realizacje artystyczne:

  • 2014 – 2018 r. – oprawa artystyczna Międzynarodowych Spotkań Młodzieży JESTEŚMY RAZEM na terenie obozu koncentracyjnego w Treblince ( organizator Wojewoda Mazowiecki i Muzeum POLIN )
  • 2014 r. – koncert kolęd dla Prezydenta RP i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Belwederze Parze Prezydenckiej Annie i Bronisławowi Komorowskim wraz z Naczelniczką ZHP – Warszawa
  • 2019 r. – koncert specjalny dla harcerzy i kombatantów Szarych Szeregów w ogrodach Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 80 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji

Foto: ciech24.pl

Skip to content